הדברה ירוקה בצמחים במערכות אקוופוניקה והידרופוניקה (חלק ב’) – חומרי הדברה אקולוגיים

במידה והאמצעים המוזכרים בפרק א’ ( אמצעים פיזיים ומכנים) לא עוזרים בפתרון בעיית המזיקים במערכת האקוופוניקה או ההידרופוניקה שלכם, יתכן שיש צורך בטיפול כימי. בשום אופן אין להשתמש בחומרי הדברה כימיים תעשייתים במערכת אקוופוניקה מאחר שחומרים אלו יהרגו את הדגים ויפגעו במיקרואורגניזמים!  ישנם חומרי הדברה אקולוגיים אשר יכולים לשמש תחליף לחומרי ההדברה התעשייתים. תרכובת אורגניות הכוללות שום, פלפל, סבון ושמנים שונים יכולות לשמש להרחקת מזיקים. בנוסף ישנם גם חומרי הדברה ביולוגיים אשר מבוססים על מיצוי צמחים בעלי תכונות הדברה והרחקה.

בהמשך, רשימה בה מפורטים מספר חומרי הדברה אקולוגיים המבוססים על תרכובות כימיות “רכות” ומיצוי צמחים. יש לקחת בחשבון כי על אף תצפיות בדבר יעילותן של התרכובות המתוארות לעיל, אין מחקר מדעי סיסטמטי על מידת יעילותן. מעבר לכך, יש לנהוג בזהירות בשימוש במיצוי צמחים עקב פוטנציאל הרעילות שלהם לדגים ולחרקים מועילים. רצוי מאוד להימנע מהחדרת החומרים (כולל הכימיים “הרכים”) ישירות למיכל הדגים. מומלץ ליישם את חומר ההדברה\מניעה בריסוס או מריחה יסודית ישירות על עלוות הצמח עד נגירה.

Fig. 6.22 Idan Ben Yaakov

שמן ציטרונלה – דוחה מגוון רחב של מזיקים. אופן הישום: יש להמיס את החומר במים ולרסס על הצמחים באופן יסודי.

שמן שום– פעולתו כחומר מדביר תתחזק בשילוב עם שמן וסבון. יעיל נגד כנימות עלים, תולעי כרוב, חגבי עלים, כנימת עש הטבק, מספר מיני חיפושיות ונמטודות. אופן הישום: המס 85 גרם של שום כתוש ב15 מ”ל של שמן בישול והשרה למשך 24 שעות. לאחר מכן מהול ב500 מ”ל מים ורסס על הצמחים באופן יסודי.

פלפלים חריפים, פפריקה (אבקת קפסאיצין) –  דוחה נמלים ורימות. אופן הישום: יש לפזר האבקה על הצמחים.

תרסיס עלי עגבניה – מושך מיקרואורגניזמים “טובים”. דוחה מגוון רחב של מזיקים. אופן הישום: השרה 250 מ”ל של עלי עגבניה טריים ב250 מ”ל מים למשך 12 שעות. סנן ומהל בכוס מים נוספת. רסס על הצמחים באופן יסודי.

שמנים אתרים (מרווה, טימין) – דוחה מגוון רחב של מזיקים. אופן הישום: מהול מספר טיפות ב250 מ”ל מים ורסס על צמחי המטרה

סבונים (מלחי חומצות שומן) – חודר לקוטיקולה ומביא להתייבשות ולמות המזיק. מתאים לשימוש נגד כנימות עלים, כנימת עש הטבק, אקריות טריפסים, קרציות, מיליבאגס, סקאלס. יש להקפיד על שימוש בסבון טבעי מאחר שסבונים סינטטים מכילים לעיתים חומרים מזיקים. מעבר לכך, סבון יכול לפגוע בזימי הדגים על כן יש להקפיד על חדירה מינימלית למים. אופן הישום:  1-2 כפיות סבון טבעי מהולות ב4 ליטר מים. רסס על העלים. ניתן לשלב עם תרסיסי שמן צמחי (ראה למטה)

שמן צמחי- גורם לחנק אצל כנימות עלים, מיליבגס, אקריות, סקאלס. אופן הישום: הכן תרסיס המכיל 2% שמן ורסס בערב או בבוקר.

סיד, אפר –  דוחה מגוון רחב של מזיקים. אופן הישום: סנן את האפר היטב ופזר על עלים רטובים באמצעות מטלית.

תרסיס עמילן (חיטה או תפוח”א) –  משמש כמלכודת על גבי העלה. מתאים נגד כנימות עלים, עכבישים, אקריות, כנימת עלה הטבק, טריפסים. אופן הישום: ערבב 35-40 מ”ל עמילן בליטר מים בתוספת 2-3 טיפות סבון נוזלי. רסס על העלים.

ניקוטין (מיצוי נוזלי של טבק) –  פוגע במערכת העצבים. רעיל לדגים.

נים (Azadirachta indica) –  מפחית אכילה. יש לחזור על הטיפול כל 10 ימים. רעיל לדגים. ניתן ליישם ישירות על העלים רחוק מהמים.

רוטנון  (Derris elliptica, Lonchocarpus spp., Tephrosia spp) – מדביר טבעי המשפיע על מגוון רחב של מזיקים. רעיל מאוד לדגים. ניתן ליישם ישירות על העלים הרחק מהמים. מתאים בעיקר למנבטות לפני השתילה במערכת האקוופונית.

קוסייה (Quassia amara) – פוגע בשלב הלארווה ריסוס המיצוי. לא רעיל לדגים.

ריאניה (Ryania speciosa) –  משבש תעלות סידן בתאי המזיקים יש להשתמש בזהירות. רעילות בינונית לדגים.

סבדילה –  פוגע במערכת העצבים יש להשתמש בזהירות. רמת הרעילות לדגים לא ידועה עדיין

אדמה דיאטומית (עפר אצות צורניות) – סופג שומנים מהשכבה החיצונית של המזיקים ומביא להתייבשותם יש לחבוש מסכה בעת היישום. להימנע משאיפת האבק. לא רעיל לדגים.

גפרית (סיד גפרתי) –  דוחה מזיקים ומדביר יעיל נגד אקריות. יכול לשמש גם בטיפול בפטריות

רוצים לדעת עוד על הדברה ירוקה? המשיכו לפוסטים הבאים:

הדברה ירוקה בצמחים במערכות אקוופוניקה והידרופוניקה (חלק א’) – אמצעים פיזיים ומכנים

הדברה ירוקה בצמחים במערכות אקוופוניקה והידרופוניקה (חלק ג’) – הדברה ביולוגית

 

התפרסם ב כללי

על ידי