הדברה ירוקה בצמחים במערכות אקוופוניקה והידרופוניקה (חלק א’) – אמצעים פיזיים ומכנים

טיפול במזיקים הינו אחד הגורמים המכריעים בגידול ירקות מוצלח במערכות אקוופוניקה והידרופוניקה. מזיקים פוגעים פיזית ברקמת הצמח ומביאים להאטה בגידול בנוסף להיותם נושאי מחלות שונות אשר עלולות לתקוף את הצמחים. סביבות מבוקרות, כגון חממות, עלולות להיות בעייתיות במיוחד בהקשר זה, שכן שטח החממה מספק תנאים מועדפים עבור המזיקים, ללא גשם או רוח. מצד שני, ההפרדה הפיזית בין שטח החממה (או מתחם מרושת אחר) לסביבה מאפשרת שימוש יעיל בהדברה  ביולוגית. בנוסף, לתנאי הסביבה  (טמפרטורה, לחות) ישנה השפעה מכריעה בהיקף ההתפשטות של מזיקים שונים. ניהול מזיקים באיזורים ממוזגים או יבשים פשוט יותר מאשר באיזורים טרופיים, בהם השכיחות של  המזיקים גבוהה בהרבה ומקשה על השימוש בהדברה ביולוגית. המערכת האקוופונית מארחת באופן טבעי מינים שונים של מיקרואורגניזמים, חרקים קטנים ועכבישים בתוך מצע הגידול, אך הימצאותם של מזיקים כגון: כנימת עש הטבק , טריפסים, כנימות עלים, אקרית הקורים, זבוב המנהרות או עש הכרוב אשר ניזונים מהצמח אינה רצויה. בגידולי שדה נהוג להשתמש בחומרי הדברה כימיים על מנת להיפטר מהמזיקים, שיטה זו אינה אפשרית בגידול אקוופוני מאחר שחומרי ההדברה הכימיים קטלניים לדגים ולמיקרואורגניזמים המועילים שבמערכת. על כן יש לנקוט בהדברה ירוקה לניהול המזיקים במערכת. גישה מוצלחת לניהול המזיקים הינה גישה המשלבת אמצעים מכניים\פיזיים, חומרי הדברה אקולוגיים והדברה ביולוגית באמצעות חרקים מועילים.

הדברה ירוקה- אמצעיים פיזיים ומכנים:

טיפול מניעתי הינו אחד מאבני היסוד לטיפול מוצלח במזיקים במערכת אקוופונית. ניטור שגרתי של המערכת חיוני על מנת לאפיין מזיקים טרם הדבקתם את כלל הצמחים. בהמשך מפורטות מספר שיטות פשוטות וזולות למניעת הידבקות במזיקים (שיטות אלו נפוצות אף בחקלאות קונבנציונאלית, אך הם יתאימו גם למערכת אקוופונית קטנה עד בינונית) .

רשתות: סוג הרשת הנדרש משתנה על פי סוג המזיק אותו נרצה להרחיק מהגידולים שלנו. רישות שטח הגידול לא משמיד באופן מוחלט את המזיקים אלא רק מרחיק את רובם. רצוי להתקין את הרשתות לפני הופעת מזיקים ולהקפיד על מניעת כניסתם של המזיקים לשטח המוגן.

מזיק                        גודל עין

טריפסים                   0.15

כנימות                     0.35

זבוב המנהרות            0.8

מחסומים פיזיים: דרך פשוטה למנוע הדבקה היא לייצר מחסום פיזי על רגלי האדניות ההידרופוניות: מריחת גריז מסביב לרגלי האדנית ההידרופונית ובחלקן התחתון תמנע מזחלים, נמלים ותולעים לטפס במעלה הרגליים. טריק נוסף להרחקת נמלים הוא כריכת פס של חוט נחושת סביב רגלי האדנית.

20150216_093945

בדיקה והסרה ידנית של מזיקים: ישים יותר במערכות ביתיות. מזיקים גדולים וזחלים יכולים אף לשמש כמזון לדגים.

מלכודות: מלכודות דבק הממוקמות מעט מעל הצמחים יכולות לשמש כאמצעי הגנה יעיל בסביבות מוגנות (כגון חממה). מלכודות דבק יעילות פחות בסביבות פתוחות מאחר שחרקים חדשים יכולים לחדור לסביבה בקלות. מעקב אחר סוג המזיק שנתפס במלכודת יכול לסייע בבחירת הצעדים המתאימים לטיפול נוסף במזיקים. מלכודת יעילה נוספת הינה מלכודת מבוססת פורמונים. מלכודת זו מושכת את הזכר של מינים מסויימים ובכך מפחיתה את  הרבייה באזור הנגוע.

20150216_094107 (1)               מערכת-מסחרית-באר-יעקב3

תנאים סביבתיים: בסביבה מבוקרת, כגון חממה, ניתן בקלות לספק לצמח תנאי גידול אופטימליים מבחינת אור, טמפרטורה ולחות ובו בזמן לייצר תנאים תת מיטיביים עבור המזיקים. כך למשל, אקריות סולדות מלחות גבוהה ולכן ניתן לתזמן פתיחת מתזים מספר פעמים ביום.

דישון: עודף חנקן גורם לצמח להיות בשרני יותר ועל כן פגיע יותר לתקיפת מזיקים. איזון של הנוטריינטים במערכת באמצעות יחס הזנה נכון יביא לגידול צמחים אשר עמידים יותר בפני התקפות מזיקים.

ריווח: נטיעה צפופה או גיזום לקוי עלולים להגביר את התחרות על האור אשר הופכת את הצמח ליותר בשרני ועל כן יותר פגיע לתקיפת מזיקים (בדומה למתואר בפסקה הקודמת). יש לוודא אוורור יעיל וחדירות אור מתחת לחופת הצמחים. גידול של צמחים אוהבי צל מתחת לצמחים אוהבי שמש יביא לניצול מקסמילי של מקום, למזעור התחרות על האור וגידולם של צמחים עמידים בפני התקפות מזיקים.

תברואה: יש להרחיק את כל הפסולת הצמחית (כולל שורשים) בסיום כל קציר על מנת להקטין את שכיחותם של מזיקים ומחלות בסביבת המערכת. יש להסיר ולהרחיק באופן קבוע עלים מתים וענפים נגועים. במערכות שנמצאות בסביבה פתוחה, ללא רישות, רצוי להסיר את כל העשבייה מסביבת המערכת האקוופונית על מנת להפחית נוכחות מזיקים. יש להרחיק ככל האפשר צמחים חולים וערמות קומפוסט מסביבת המערכת על מנת למנוע זיהום.

צמחי אינדיקטור וצמחי מלכודת: ישנם מיני צמחים (מלפפון וקטניות למשל) אשר רגישים מאוד למזיקים. צמחים אלו יכולים לשמש כצמחי אינדיקטור ו”להזהיר אותנו” מפני המזיק. נהוג לשתול צמחי אינדיקטור מסביב לאיזור הגידול. אסטרטגיה נוספת היא שימוש ב”צמחי מלכודת”- שתילת צמח אטרקטיבי למזיקים במיכל נפרד (אך סמוך) מהמערכת האקוופונית. לאחר שמתרכזים עליו המזיקים ניתן לרססו אותו בחומר הדברה ללא חשש לפגיעה בדגים או במיקרואורגניזמים שבמערכת האקוופוניקה. פול ופרחי פטוניה יכולים לשמש כמלכודות עבור כנימות, אקריות וטריפסים. מלפפון יעיל כמלכודת לחגבים ולכנימות. שתילי חסה צעירים ובשרניים ימשכו מזיקים אוכלי עלים.

רוצים לדעת עוד על הדברה ירוקה? המשיכו לפוסטים הבאים:

הדברה ירוקה בצמחים במערכות אקוופוניקה (חלק ב’) – חומרי הדברה אקולוגיים

הדברה ירוקה בצמחים במערכות אקוופוניקה (חלק ג’) – הדברה ביולוגית

 

 

 

התפרסם ב כללי

על ידי