ביו בולס Bio-Balls

ביו בולס – סקירה

בכל סוג של גידול אורגניזמים ימיים, הנושא החשוב ביותר שהצלחת הגידול תלויה בו הינו איכות המים. כל יצור ימי מגיע במקורו מסביבה ימית מאוזנת בשיווי משקל עם כל המרכיבים שבה, מהמיקרו אורגניזמים עד לדגים גדולים צמחים ואפילו עצים. סביבות ימיות יציבות יודעות להתמודד בעזרת סדרה של משובים שליליים עם מפגעים טבעיים או אנושיים שמשנים את הרכב המים ובכך להגן על תושביה האורגניזמים. כאשר מביאים את האורגניזמים הימיים למערכות גידול יבשתיות או חצי פתוחות, ישנה פגיעה ביציבות, בצפיפות ובד”כ מלווה בסטרס ובעיות התאקלמות. כדי להצליח לגדל אורגניזמים ימים יש צורך לשחזר את איכויות המים אליהם רגילים הדגים. את שיווי המשקל הביולוגי מבצע כיום המסנן הביולוגי (בו יתרכז מאמר זה בהקשר לגידולי דגים).

מסנן ביולוגי הוא הנפוץ ביותר, בקרב המגדלים הפרטיים והמסחריים, בד”כ נוסף לו סינון מכאני ראשוני ולעיתים עם תוספים כימיים. אופן הפעולה שלו פשוט ביותר, הזרמת מים מהמערכת גידול דרך מיכל המכיל מדיה מסוימת והמשך חזרה למערכת. הקסם קורה בפנים…

את פעולת הסינון מבצעים מיקרואורגניזמים שנמצאים בתוך מיכל הסינון, מיקרואורגניזמים אלו יודעים להשתמש בפסולת הדגים כדי לייצר אנרגיה ובעצם מסלקים את הפסולת של הדגים ויוצרים פסולת משלהם שבד”כ הרבה פחות רעילה לדגים כי הרמה האנרגטית שלה נמוכה יותר.דוגמא; מכיוון שהדגים באופן קבוע מפרישים אמוניה (NH4) למים דרך הזימים כדרך לסילוק חנקן מהגוף, לאחר זמן קצר ריכוז האמוניה במים עולה לרמה המסוכנת לדגים. בטבע בד”כ מדובר במאגרי מים גדולים ביחס לצפיפות כך שעליית האמוניה לא משפיעה על הדגים, כמו כן; ישנו גם תהליך של סינון ביולוגי טבעי כמעט בכל מאגר מים טבעי. במערכת גידול הדבר לא כך, ושואפים להכניס מספר פרטים רב ככל האפשר בנפח מסויים לכן יש צורך בסינון מתקדם יותר. ישנם חיידקים שנקראים נייטרוזומונס והם אחראים לטיפול באמוניה והמרתה בתהליך ביו כימי לניטריט (NO2) ולאחר מכן חיידקי נייטרובקטר ממירים את הנטריט לניטראט (NO3) שהוא הצורה הכי לא רעילה לדגים מהצורנים של אמוניה.

החיידקים במסנן הביולוגי אינם צפים במים, אלא מיושבים על מדיה מיוחדת שנקראת ביו בולס (Bio Balls), המסנן מלא בביו בולס שלהם מספר מאפיינים עיקריים: 1. בעלי שטח פנים רחב ככל האפשר, החיידקים צריכים מצע שהם נדבקים אליו בעזרת שרשראות סוכרים חזקות ובעצם במקומם ישנה זרימת מים מלאים בנוטריינטים (חומרי הזנה יסודיים) חלקם כאמוניה, ככל ששטח הפנים יהיה גדול יותר אזי “יותר חיידקים יפגשו יותר אמוניה”.  2. שלא יֶעקבו מים בדרכם, גם אם יש מסנן גדול מאוד, אבל הביו בולס שבו אינם מותאמים היטב אפשרי מצב שבו המים ישארו במקום אחד במקום שתהיה תחלופה, במצב זה חלק מהמסנן כלל אינו עובד. 3. עבירות גבוהה של מים ואוויר, תהליך הטיפול באמוניה דורש נוכחות של חמצן במים באופן קבוע ויש צורך בערבול קבוע של הביו בולס במסנן כדי לא לחסום מעבר מים ושלא ייווצרו מצבורי מושבות חיידקים(Biofilm).

הביו בולס נמצאים במגוון גדול של שימושים בתחום הטיפול במים כבר שנים רבות , בכל מסנן לאקווריום ביתי יהיו ביו בולס לעיתים בצורת גלילי חרסינה חלולים, ספוג או צמר פרלון, כדורים מחוררים ועוד הרבה צורות. השימוש כל כך נפוץ ומוכר שכיום כדי לשפר איכות מים פשוט ניתן להוסיף כמות גדולה של ביו בולס במסנן למערכת עם סינון מכני ראשוני של צמר פרלון או ספוג ייעודי וכבר יהיה ניתן לזהות תוך שבוע שבועיים ירידה משמעותית בריכוזי האמוניה.

הביו בולס גם כן נמצאים בשימוש מתמיד בתחום טיהור מים אפורים, הרבה מהשלבים של תחום זה מתבססים על הזרמת המים דרך ביו בולס העשירים במושבות של בקטריות שמפרקות חומרים אורגניים מזהמים מהמים ופולטות חומרי הזנה יסודיים שאפשר להשתמש בהם להשקייה. בטיהור מים אפורים משתמשים בכמה מיכלים עם ביו בולס בעלי מאפיינים שונים למטרות טיהור שונות לפי תהליך הפירוק הרצוי.

ביו בולס נמצאים בתחום הטיפול במים זמן רב, לפני כ- 50 השתמשו בבריכות חול גדולות לטיהור מים להשקייה (Rapid Sand Filteration). השתמשו בחול בעיקר לסינון מכני והמים זרמו במהירות יחסית לזרימה במסנן ביולוגי אך הטיפול היה דומה עם יעילות נמוכה יותר. עם הזמן גילו את האפשרויות בסינון ביולוגי והתפתחו טכולוגיות סינון מתוחכמות ביותר שמתבססות על השימוש בביו בולס השונים.

התפרסם ב כללי

על ידי