הדיון הזה מכיל 3 תגובות, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  עידן בן יעקב לפני 1 שנה, 1 חודש.

 • מאת
  תגובות
 • #11603

  ilant207
  משתתף

  שלום,
  יש לי מערכת NFT שנמצאת במרפסת. המרפסת ללא תקרה ומוקפת מ-3 כיוונים בקירות ובכיוון השלישי (דרום מערב) יש חלון גדול (לא פתוח לגמרי), כמעט אין תנועת אוויר ובקיץ יש שמש ישירה על המערכת בין השעות 10:00-14:00. בקיץ שעבר כל העלים הירוקים שניסיתי לגדל שם למעט נענע עקשנית אחת סבלו מחום ונבלו בסופו של דבר. אני שוקל לסדר הצללה לקיץ הזה. א – האם זה יעזור? ב – מה צריך לשים בדיוק? ראיתי שרוב הרשתות מספקות 90% עד 97% צל, ויש גם רשתות נגד חרקים שמשמשות לחקלאות.
  תודה
  אילן

 • #11604

  אהלן אילן

  אכן נשמע כמו סיטואציה קשה לצמחים.
  רשתות צל יש החל מ-30% לשימוש בחקלאות בעיקר ועד 97% להצללה מוחלטת ורשתות נגד מזיקים לרוב נותנות 10% צל והן אכן יקלו את המצב הקשה אבל גם איוורר הוא חיוני לא פחות האם יש אפשרות להוסיף מאוורר או לפתוח את החלון עד הסוף?

  בנוסף יעזור אם תוכל לצבוע את הצינורות בלבן או לבודד אותם, בנוסף ניתן לקרר את המים עם בקבוקי קרח במיכל תמיסה בשעות הקשות ולבודד את המיכל ע”י הצללה

  בהצלחה

 • #11607

  ilant207
  משתתף

  היי עידן
  שקלתי להוסיף מאוורר בתור אפשרות אחרונה, אני רוצה לראות קודם אם ההצללה תספיק. הכוונה בחלון היא שיש קיר שיש בו חור מלבני גדול, הוא פתוח לגמרי למעט מעקה בטיחות. כשיש רוח משמעותית כמו היום אז האוויר זז שם חופשי אבל בימים החמים של הקיץ לרוב הוא עומד. הצינורות לבנים (כמו מערכת מרום שלכם), ניסיתי בשנה שעברה לקרר עם בקבוקי קרח, זה לא שינה דבר, מצד שני לא בודדתי את המיכל עם הצללה. אני אחדד את השאלה שלי, ההצללה מן הסתם תמנע אור מהצמחים, גם ככה הם לא מקבלים מספיק שעות אור בגלל המבנה של המרפסת, אני הייתי רוצה מצד אחד לקרר מספיק את המקום, מצד שני לא למנוע יותר מדי אור. כבר הזמנתי תאורת גידול (פרוג’קטור לד בתחום כחול ואדום) ואני מתכוון להשתמש בה בכל מקרה (להאריך את זמן התאורה, בעיקר בחורף), אבל הייתי רוצה להשתמש בה כמה שפחות. אז מה שאני שואל בעצם זה האם פתרון הצללה כלשהו יספיק לקרר את המקום, ואז אני אנסה למצוא איזון בין טמפ’ לתאורה מספקת, או שעדיף הצללה מוחלטת ולגבר בתאורה ואולי אוורור. יש לי תחושה שאין תשובה חד משמעית ואצטרך לעשות ניסוי וטעייה אבל קיוויתי שהניסיון שלכם יציב אותי בנקודת התחלה יותר טובה (פחות איטרציות…).
  שוב תודה
  אילן

 • #11628

  היי אילן

  רשת 30% היא רשת הצללה סטנדרטית בחקלאות ואנו משתמשים בה לבתי רשת וחממות בחודשי הקיץ הקשים ואין עם זה שום בעיה גידולית לכן הייתי ממליץ על הפתרון הזה תחילה (פשוט וזול ליישום)

  נקודה מאוד מאוד חשובה שהעונה של עלים ירוקים היא בחורף (למעט בזיליקום ) ובקיץ מאוד מאוד קשה להם עם החום הגידולים המתאימים בקיץ הם בעיקר הפירותיים כגון מלפפון עגבניה חציל וכו’1
  לכן אתה צריך להתאים את הגידולים לעונה המתאימה

  וכן נענע היא עקשנית :)

  לגבי עניין התאורה הלד הכחול-אדום מתאים בעיקר להפרחה ולפירותיים ופחות לעליים
  לעליים רצוי לד יותר בגוון הלבן

  אני מאמין שזה יהיה עניין של ניסיון וטעייה אבל אני הייתי ממליץ על רשת צל בכל אופן ושימוש מינימלי בלד ככל הניתן (במידה ואין צורך)

  בהצלחה

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.