מחזירים את החטופים הביתה
משלוח עד הבית חינם בקניה מעל 390 ש"ח
מחזירים את החטופים הביתה
משלוח עד הבית חינם בקניה מעל 390 ש"ח
גידול בוק צ'וי בחווה עירונית בתל אביב

מהי חקלאות עירונית?

כאשר מדברים על הצפיפות הגדלה בערים ועל תהליכי העיור המואצים אשר מתרחשים בכל מקום על פני הכדור שלנו, שב ועולה תחום החקלאות עירונית (Urban Farming) כחלק מהפתרונות האפשריים ליצירת ערים 'ירוקות' וברות קיימא. לא מדובר כאן בטרנד חולף אלא בשינוי גישה ממש בנוגע לאופן שבו אנו מייצרים את המזון שלנו ולאופן שבו אנחנו מעצבים את הערים שלנו.

אז מהי בעצם חקלאות עירונית?

חקלאות עירונית הינה מגמה גלובלית, הצוברת תאוצה בשנים האחרונות, אשר שואפת לגדל, לעבד ולהפיץ ירק טרי ועתיר ויטמינים ברחבי העיר בשיטות ברות קיימא.

יתרונותיה כוללים:

  • גידול באוכלוסיית העולם והערים
  • שיטות גידול ידידותיות לסביבה
  • גידול ללא ריסוסים כימיים
  • עלויות הובלה מזעריות
  • קיצור משמעותי של שרשרת האספקה
  • מכירת ירק ‘פרמיום’ במחיר הוגן
  • שימוש מופחת באריזות
  • הכי טרי שיש!

מיהם החקלאים העירוניים?

רצוי להבחין בין שתי קבוצות:

  • אנשים פרטיים, משפחות, זוגות, ועסקים שמעוניינים לטפח ולגדל צמחי מאכל לצריכה עצמית בתוך העיר. לרוב מדובר באנשים בעלי מודעות סביבתית אשר מעוניינים לקבל חזרה שליטה על המזון אשר הם צורכים, לגדל לעצמם ירקות טריים ללא חומרי ריסוס והדברה וליהנות מחדוות העשייה והטיפוח של גידול תוצרת עצמית. את גינת הירק העירונית נמצא בד”כ במרפסת, על אדן החלון, על גג הבניין בפינה שטופת שמש בפנים הבית ואף בחצר הבניין המשותפת.
  • חוואים עירוניים אשר מגדלים ומטפחים צמחי מאכל על מנם לשווקם בתוך העיר- לאנשים פרטיים, מסעדות ומכולות. מאחר שקרקעות עירוניות הן מצרך יקר אשר לרוב מיועד לשימושים עירוניים אחרים, נמצא את מרבית החוות העירוניות בשטחים עירוניים לא מנוצלים כגון גגות בניינים ומבני תעשיה נטושים. לשימוש בגגות ישנו יתרון ברור- מדובר בשטחים עצומים אשר אינם מנוצלים ומקבלים שמש בשפע- במיוחד במדינה ים תיכונית כמו ישראל.
חקלאות עירונית הידרופונית על רקע העיר תל אביב
חקלאות עירונית על גג הדיזנגוף סנטר בתל אביב

איך מגדלים בתוך העיר?

חקלאות אדמה רגילה הינה די בעייתית בתוך העיר, אמנם יש מספר ערים בעולם שפתחו גינות קהילתיות לטובת התושבים (נפוץ מאוד בקובה) בהן כל תושב מקבל חלקה לעיבוד, אך ברוב העולם משאב הקרקע העירוני יקר להחריד ואין די שטחים פנויים על מנת לתמוך במגדלים פרטיים שלא לדבר על חוות מסחריות. כאמור, שימוש בשטחים לא מנוצלים כגון גגות הינו מאוד אטרקטיבי אך לא הגיוני להעמיסם באדמה מבחינה כלכלית והנדסית. מסיבות אלו ועוד, נהוג להשתמש בשיטות גידול מתקדמות אשר מתאימות לצרכי המרחב העירוני כגון הידרופוניקה.
הידרופוניקה הינה שיטת גידול צמחים על בסיס מים המעושרים בחומרי הזנה (דשן). בשיטת גידול זו אין צורך באדמה וניתן למעשה ליישמה בכל מקום. בגידול הידרופוני משתמשים רק ב20% מכמות המים ובמחצית מכמות הדשן לעומת חקלאות אדמה. מערכות הגידול עצמן הינן קלות וניתן להציבן על גגות ללא חשש.
יתרון בולט נוסף של שיטת הגידול ההידרופוני הוא היכולת לגדל לגובה ולנצל את מרחב העירוני- שיטה הידועה בתור חקלאות ורטיקלית. באמצעות הידרופוניקה ורטיקלית, מרפסת תל אביבית צפופה תוכל לספק ירוקים לכל המשפחה וגג בניין ממוצע יוכל לגדל תוצרת חקלאית בכמות משמעותית.
פלוס נוסף בלהיות מגדל הידרופוני זה שגובה העבודה הוא נוח, והחופש מהאדמה מייתר את הצורך מעישוב (ואת כאבי הגב שמגיעים איתו) או שימוש בקוטלי עשבים כימיים למינהם.

אז למה בכלל כדאי לעבור לחקלאות אורבנית?

אחת הבעיות העיקריות שעומדות בפני האנושות במאה ה-21 היא גידול עצום באוכלוסיות הערים בעולם. תחזיות צופות כי עד 2050, 70% מאוכלוסיית העולם תתגורר באזורים עירוניים- הרוב המכריע במדינות מתפתחות. התפתחותן של ערי ענק המשתרעות למרחקים רבים תקשה על הכנסת מזון חי וטרי לתוך העיר במחיר נגיש לכלל התושבים. מעבר לחקלאות מקומית בתוך העיר יאפשר לתושבי העיר- מכל השכבות- ליהנות מתוצרת טרייה ועתירת ויטמינים. מבחינה סביבתית טביעת הפחמן של שינוע בתוך העיר, קטנה לאין שיעור לעומת טביעת הפחמן של שינוע התוצרת על פני מרחקים עצומים מאזור הכפר לתוך העיר. בנוסף החקלאות הקונבנציונאלית ‘בזבזנית’ במקום, עושה שימוש מופרז במשאבי טבע ובעלת השפעות הרסניות על מגוון ועל עושר המינים בטבע (חי וצומח) 

תמונת לווין של אירופה בחושך
אירופה בלילה- תהליכי עיור מאסיביים

החוואי העירוני מצדו יוכל למכור ללקוחותיו ירק פרימיום במחיר הוגן ללא צורך באנשי ביניים או הסתמכות על מובילים חיצוניים. מכירה ישירה של תוצרת הינה קלה לאין שיעור כאשר כל הלקוחות נמצאים ברדיוס של קילומטר.
יתרון נוסף לחוואי וגם למגדל הפרטי הוא הנוכחות המועטה של מזיקים בסביבה העירונית לעומת שטחים פתוחים.

גם לעיר ולתושביה יש מה להרוויח מהתפתחותה של חקלאות עירונית מקומית-
נגישות של תוצרת חקלאית איכותית, טרייה, וזולה ללא חומרי הדברה כימית עבור תושבי העיר. בנוסף, החוות העירוניות ישמש כריאות ירוקות עבור העיר וצפויות לשפר את איכות האוויר העירונית. מבחינה קהילתית, החוות ייצרו מקומות עבודה חדשים ומתחמי תרבות, פנאי, תיירות וחינוך עבור התושבים.

חברת Livingreen רואה בקידום תחום החקלאות העירונית בארץ ובעולם כחלק חשוב מחזון החברה ולכן אנו פועלים במישור הביתי והמסחרי על מנת להנגיש את הנושא לקהל הרחב:
למגדלים הפרטיים אנו מציעים מגוון מערכות הידרופוניקה המותאמות לסביבה העירונית- קראו עוד בנושא סוגי מערכות הידרופוניקה לבית
חברת LivinGreen הקימה בשיתוף עם חברת דיזינגוף סנטר את החווה העירונית הראשונה בישראל- חוות ‘ירוק בעיר’ אשר מספקת תוצרת טריה ואיכותית למסעדות באזור- קראו עוד על חוות ‘ירוק בעיר’
בנוסף אנו מציעים שירות מלא למגדל המסחרי, החל מבדיקות היתכנות ועד הקמת חווה הידרופונית- קראו עוד על השירותים שלנו

חיפוש
דילוג לתוכן