logo
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מחזירים את החטופים הביתה

מה זה דשן ולמה צריך אותו

דשן הוא מצרך בסיסי לטיפול ואיזון מערכת הידרופונית, וגם תוסף חשוב למגדלים באדמה. מה זה דשן? למה צריך אותו? ועוד, הכל במאמר זה

מה זה דשן?

דשן הינו חומר המורכב ממינרלים ותפקידו הוא לספק לצמח את כל חומרי ההזנה שהוא צריך לגדילה תקינה.

לרוב חומרי ההזנה יהיו מורכבים ממקרו אלמנטים דוגמת חנקן, זרחן ואשלגן (המסומנים ב- N- P- K בהתאמה), וכן בקלציום Ca ומגנזיום Mg. כמו כן, יש בדשן גם מיקרו נוטיירנטים כמו ברזל Fe. 

למה צריך דשן?

במערכות הידרופוניקה אנו מגדלים בעזרת תמיסה הידרופונית (מים+דשן) ללא אדמה, במים עצמם אין את כל מה שהצמח צריך ועל כן יש לאזן את התמיסה ידנית על ידי הוספת דשן.

באדמה שיש לנו באדניות ובעציצים, לעיתים אין את כל חומרי ההזנה שהצמח צריך מפני שהם נשטפו, נצרכו על ידי הצמחים או שההרכב של האדמה הינו חסר במינרלים מלכתחילה. 

לרוב, אנשים רוכשים אדמה גננית שבה יש קומפוסט שהוא דשן אורגני המספק לצמח את כל מה שהוא צריך. הרבה פעמים עם הזמן והשימוש הצמחים צורכים את החומרים שהיו באדמה הגננית ואז צריך להחליפה או להוסיף דשן.

הדשן בעצם מספק את חומרי ההזנה ישירות לצמח.

מתי משתמשים בדשן ובאיזו תדירות? הידרופוניקה ואדמה

במערכות הידרופוניקה בדרך כלל יש צורך לבצע איזון של הדשן כפעם- פעמיים בשבוע.

באדמה בדרך כלל מוסיפים את הדשן למיי ההשקייה, לדוגמא בדשן מבית ליבינגרין ‘Supreme Lion’, מוסיפים בדרך כלל 2 מ”ל דשן לליטר מי השקייה (עשוי להשתנות בין סוגי הדשנים, ע”פ הוראות היצרן).

“באדמה שיש לנו באדניות ובעציצים לעיתים אין את כל חומרי ההזנה שהצמח צריך מפני שהם נשטפו, או לחלופין נצרכו על ידי הצמחים או שההרכב של האדמה הינו חסר במינרלים מלכתחילה…

…הדשן שלנו בעצם מחליף את זה ומספק את חומרי ההזנה ישירות לצמח.”

דשן אורגני ודשן מינרלי

אחד הדברים ששואלים אותנו רבות זה היא האם הדשן שלנו הוא אורגני ומה ההבדל בין דשן אורגני למינרלי? בואו נעמוד על ההבדלים:

דשן אורגני

דשן אורגני הוא חומר ממקורות אורגניים המשמש בגינון ביתי ובחקלאות להשבחת הקרקע והזנתה במינרלים, בין מקורותיו נמצא קומפוסט, המוק (מזבל פרות), גונאנו (מלשלשת עופות), הומוס (מפירוק אורגני של תולעים).

דשן אורגני בטוח לשימוש לגידול ירקות למאכל, אך הוא אינו זמין במערכות הידרופוניות היות והוא זקוק לפירוק ביולוגי אשר במערכות הידרופוניות שמגדלות את הצמחים בסביבה מימית גורם לריקבון של הדשן ואי יכולת של הצמח לספוג אותו.

אם כך, דשן אורגני פחות מתאים לגידול הידרופוני. מה כן? דשן מינרלי.

דשן מינרלי

דשן מינרלי הינו דשן המבוסס על מלחים שונים אשר מתפרקים בתמיסה ליונים הנצרכים בקלות על ידי הצמח. מקור המלחים הינו או ממחצבים טבעיים או מתהליכים מעבדתיים בהם מיוצרים החומרים השונים. 

הדשן המינרלי בטוח לשימוש לגידול ירקות למאכל ואינו מכיל מולקולות מורכבות המסוכנות לבריאותנו (בשונה ממה שיש לדוגמא בריסוסים) והוא דומה ולעיתים זהה לדשן עימו מגדלים את הירקות שאנו רוכשים.

במערכות הידרופוניקה מומלץ להשתמש בדשנים אלו מפני שהם הזמינים ביותר לצריכה על ידי הצמח.

דשן מינרלי בטוח לשימוש לחלוטין גם באדמה, יש להשתמש בכמות המומלצת על מנת למנוע המלחה של הקרקע.

סרטון בנושא ההבדל בין דשן מינרלי לאורגני

איך מודדים דשן?

במערכות הידרופוניקה ומצע מנותק נמדוד את כמות הדשן בעזרת מד מוליכות חשמלית EC.

מד המוליכות החשמלית נותן לנו אינדיקציה טובה לכמות הדשן במים.

היות והדשן המינרלי מורכב ממלחים שונים ככל שנוסיף ממנו יותר כך המוליכות החשמלית תעלה. 

בגידולי אדמה לרוב נוסיף כמות דשן להשקייה על פי הוראות היצרן.

איזה עוד תוספים יש שטובים לצמח?

בנוסף לדשן, במערכות הידרופוניקה מומלץ מאוד לאזן את רמת ה-pH בכדי שהצמח יוכל לצרוך בצורה מיטבית את הדשן והמינרלים השונים אותו הוא מכיל. ניתן ללמוד עוד על איזון דשן וחומציות בפוסט ‘טיפול ואיזון המים במערכות הידרופוניות’ (ראו קישור מעלה).

בנוסף, גם לאדמה וגם למערכות הידרופוניקה מומלץ להוסיף תכשירי חיידקים מועילים, קבוצת חיידקים המחזקת את הצמח ומאיצה את גידולו

לאחרונה ממש גם הוספנו שני דשנים חדשים בלום בר וגרין דיר

לכל הפרטים בקרו במאמר ‘סוגי דשנים ותוספים לגידול מעולה’ (לינק מעלה)


חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
דילוג לתוכן