ניקיון וחיטוי מערכות הידרופוניקה

ניקיון וחיטוי מערכות הידרופוניקה

יש ברשותכם מערכת הידרופוניקה ותיקה שהצטברו בה שורשי צמחים? צנרת הגידול או הרפסודה הצפה צברה עובש ולכלוך? יש דרכים קלות לטיפול. במדריך זה נסקור את הסיבות והצורך בניקוי וחיטוי מערכות הידרופוניקה, נלמד מה מותר ומה אסור מבחינת שימוש בחומרים השונים.

למה בכלל לנקות ולחטא את המערכת ההידרופונית שלי?

ניקיון כללי של המערכת מעלים מתים, צמחים מתים, שאריות חומרים אורגניים, אצות ושאר מיריעין בישין חשוב ממספר סיבות:

  • חיידקים ופטריות – חומר אורגני נרקב הוא מצע מעולה לשגשוג חיידקים שליליים כמו גם לפטריות שונות, כל אלו עלולים לגרום למחלות צמחים.
  • מזיקים – שאריות חומר האורגני משמשות כמצע לשגשוג מזיקים.
  • נראות כללית ושמירה על הציוד- ככל שנקפיד על ניקיון הציוד כך הוא יישמר לאורך זמן רב. לדוגמא: רפסודות צפות הסופחות שאריות חומר אורגני מאבדות מחוזקן עם הזמן, סתימות צנרת הגידול ותקינות המשאבה.

ניקוי המערכת

חשוב מאוד לנקות את המערכת לפני שניגשים לשלב החיטוי על מנת לייעל את תהליך החיטוי.
בניקוי המערכת אנו מתמקדים בעיקר בהסרת הלכלוך הגס מהרכיבים החיצוניים של המערכת דוגמת
צינורות הגידול, כוסות שתילה, רפסודות צפות וכו’. בניקוי המערכת נפריד את חלקי המערכת מהתמיסה ההידרופונית על מנת למנוע כניסה של חומרי ניקוי במידה ומשתמשים בכאלה.

חיטוי המערכת

את חיטוי המערכת ניתן לחלק לשניים

  1. חיטוי בעזרת חומרי חיטוי חזקים כגון כלור

חיטוי בעזרת חומרי חיטוי חזקים יחסלו את כל האוכלוסייה החיידקית הטובה והרעה אך…גם את הצמחים הגדלים במערכת, לכן לרב נשתמש בשיטת חיטוי זו כאשר נרצה “לחדש” מערכת מאפס בעקבות חוסר שימוש או מחלה קשה ולמעשה נרוקן את המערכת ממים וצמחים טרם ביצוע החיטוי.

אופן היישום:

מיכלים, צינורות, רכיבי פלסטיק וקלקר ניתן לנקות בעזרת שפריצר מלא בתמיסת כלור מדוללת בין 1%-10% ובעזרת מטליות ספוגיות ומברשות, חשוב לא לשרוט את הפלסטיק בכדי לשמור על אורך חייו.

  • צינורות ומיכלים – חשוב לנקות צינורות בחלקם החיצוני והפנימי.
  • רפסודות צפות – מומלץ לגרד תחילה את השכבה העליונה בעדינות עם ספוגית או שפכטל להסרת החומר האורגני באם הצטבר. לאחר מכן ננקה עם תמיסת כלור מדוללת.
  • כוסיות שתילה/מצע שתילה/משאבה – מומלץ להשרות בדלי למספר שעות בתמיסת חיטוי.

חשוב מאוד – יש לייבש את רכיבי המערכת בשמש לפחות 48 שעות לפני החזרתם לשימוש.

לאחר הייבוש נשטוף את החלקים במים בלבד להסרת שאריות חומרים.

  1. חומרי חיטוי חלשים כגון מי חמצן או אוקסיקלין

חומרי חיטוי חלשים אמנם יחסלו את האוכלוסייה החיידקית החיובית והשלילית אך לא את הצמחים. חיטוי זה מומלץ בזמן הגידול לשמירה על בריאות המערכת , כמו כן חיטוי זה יכול לעזור כאשר תקפה את המערכת מחלת שורשים דוגמת פיתיום או פוזריום או לחלופין כאשר תקפה את המערכת מחלת עובש כלשהי.

אופן היישום:

מומלץ לבצע חיטוי לתמיסה ההידרופונית במטרה למנוע מחלות בזמן הגידול.
נכניס מי חמצן לתמיסה ההידרופונית ביחס של 3 מ”ל מי חמצן ל50 ליטר תמיסה הידרופונית. (0.006%) או לחלופין 3-4 שפריצים מתכשיר האוקסיקלין.
ניתן לחזור על הטיפול אחת ל-4 ימים אך היות והחיידקים החיובים והשליליים ייפגעו מכך מומלץ להוסיף למערכת את התכשיר פוטוסינתטיק בקטריה וEM- אדמה כיממה לאחר החיטוי.
ניתן להשתמש בחיטוי חלש גם לריסוס צמחים חיצוני כהדברת מזיקים וחיטוי פטרייתי  היישום הינו חלש יותר ויש להשתמש ב-1% ולרסס בשעות אחר הצהריים על גבי העלים ובתחתיתם עד לנגר או לרסס את הצינורות עליהם יש את העובש (לרוב תוצר לוואי של כנימות).

בטיחות בעבודה

כאשר עובדים עם חומרי חיטוי אלו חובה לעבוד עם כפפות ומשקפי מגן ולהיזהר ממגע ובליעה כמו כן חובה לעבוד לפי ההתוויה של הוראות היצרן.

לחיטוי וניקוי משאבת מים לחץ כאן

יש לכם טיפים נוספים לחיטוי וניקוי מערכות הידרופוניקה, נשמח לשמוע ולשתף, צרו איתנו קשר

להורדת המדריך כקובץ PDF

התפרסם ב כללי

על ידי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *