LivinGreen – הידרופוניקה ואקוופוניקה

גידול ורטיקלי בחוות ירוק בכפר

הידרופוניקה- שיטות גידול

יש מגוון רחב של שיטות ומערכות גידול, מבוססות הידרופוניקה, הנבדלות אחת מהשנייה בתכונותיהן כגון: משטר הזרימה במערכת, אופן אספקת המים המדושנים והחמצן לשורשים, סוג המצע התומך (אם בכלל) והרכב המים המדושנים (דשן אנאורגני או מי ברכת דגים). לכל שיטת גידול יתרונות וחסרונות אשר ישפיעו על קלות התפעול, על יציבות המערכת ולבסוף על הצלחת הגידול שלנו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

בבואנו לבחור עיצוב מערכת אשר יתאים לנו עלינו לקחת בחשבון מספר גורמים:

סוג הצמחים: מהו זמן הגידול של הצמח? לעלים ירוקים זמן גידול קצר יחסית ועל כן בית השורשים שלהם יהיה קטן. לעומת זאת בגידול ירקות מחזור הגידול ארוך יותר ובית השורשים גדול בהתאם. צמחים גדולים ועצים יעדיפו מצע תומך באזור בית השורשים.

אספקת חשמל: באזורים בהם אספקת החשמל אינה רציפה נעדיף מערכות  בהן השורשים מוזנים במים מדושנים ללא תלות במשאבת מים.

תנאים סביבתיים: ככל שגוף המים קטן יותר כך השפעתם של גורמים סביבתיים כגון טמפרטורת האוויר ואיכות המים גדולה יותר ומורכבות התפעול עשויה לעלות.

החקלאי: מה רמת הניסיון של המגדל? האם מדובר במגדל מסחרי? מגדל ביתי? מערכת חינוכית? מי עתיד לתפעל את המערכת? ככל שגוף המים גדול יותר המערכת אמנם יותר יציבה אך גם יותר כבדה. גם השימוש במצעי גידול מכביד מאוד על משקל המערכת.

אלו שיטות הגידול העיקריות המוכרות בתחום:

  • רפסודות צפות (DWC – deep water culture)
  • גידול בצינורות עם הזנה מינימלית (NFT- nutrient film technique )
  • ריקון והצפה (flood and drain)

רפסודות צפות (DWC – deep water culture)

במערכות גידול מסוג זה הצמחים ממוקמים בתוך חורי שתילה על גבי משטח הצף (בד"כ קלקר) על פני גוף מים  גדול יחסית המכיל חומרי הזנה. שורשי הצמח טבולים דרך קבע בתמיסה המדושנת. יש לספק חמצן לשורשים על מנת למנוע את ריקבון זאת ע"י:

  • אוורור הנוזל באמצעות מפוח אוויר
  • השארת מרווח אוויר בין בסיס השורש למפלס המים (שיטת קרטקי Kratky method)
גוף המים הגדול מאפשר התפתחות בית שורשים גדול ומתאים עבור המעוניינים בגידול עגבניות, מלפפונים, פלפלים וכו'. 
שיטה זו רווחת בגידול מסחרי מאחר שהשינויים המתרחשים בגוף מים הגדול הם מתונים. בנוסף, שיטה זו חסכונית מאוד במים ומתאימה במיוחד לאזורים בהם אספקת החשמל אינה סדירה
                            
שורשי הצמחים טבולים בתוך תמיסה מדושנת
בוק צ'וי הידרופוני בגידול מסחרי
גידול מסחרי של באק צ'וי בשיטת רפסודות צפות (DWC)

צפו בסרטון הסבר על השיטה

גידול בצינורות עם הזנה מינימלית (NFT- nutrient film technique )

מערכות לגידול הידרופוני המבוססות על שיטה זו מורכבות ממכל מים מדושנים המחובר למערך של צינורות בעלי קוטר רחב, אשר בהם חורי שתילה.

המים מסתחררים הלוך וחזור בין המכל לבין הצינורות כך שרק נימה דקה של מים זורמת בתחתית הצינורות. כתוצאה מכך שורשי הצמח נהנים מאספקה רציפה של חומרי הזנה בחלקם התחתון בעוד חלקם העליון מקבל חמצן בשפע.

שיטה זו מקובלת מאוד בגידול מסחרי בגלל קלות ההקמה, משקל  נמוך של רכיבי המערכת ואפשרות לגידול ורטיקלי תוך ניצול מקסימלי של המרחב האנכי.

מערך גידול זה יתאים ביותר עבור גידול עלים ירוקים כגון חסה, מנגולד, באקצ'וי ועלי תבלין אשר מחזור הגידול שלהם קצר ונפח השורשים שלהם קטן יחסית.

אם זאת, המערכת נוטה להיות רגישה יותר לשינויים בתנאי הסביבה שכן נפח המים הקטן יחסית מושפע בקלות משינויים בטמפרטורה או בריכוזי הדשן. בנוסף ללא אספקת חשמל רציפה להפעלת המשאבה המזרימה את המים לשורשים יש סכנה כי הצמחים יתייבשו במהירות.

שרטוט של מערכת הידרופוניקה ורטיקלית לגידול 24 צמחים
חקלאות ורטיקלית בחוות 'ירוק בכפר' בחוקוק
שורשי הצמח ניזונים מנימה דקה של מים הזורמים בתחתית הצינור

ריקון והצפה (flood and drain)

שיטת גידול זו מתאימה במיוחד להידרופוניקה משולבת עם גידול דגים – אקוופוניקה – ולצמחים גדולים הזקוקים לתמיכה לבית השורשים (עצים ושיחים גדולים). עיקרי המערכת הם אדנית הגידול אשר מלאה במצע אינרטי כגון טוף או הידרוטון ומכל המים המדושנים או בריכת הדגים. בשיטה זו מתקיים מחזור קבוע של הצפת אדנית הגידול במים מבריכת הדגים (או מים מדושנים) וריקון מהיר חזרה אל הבריכה. ההצפה והריקון מתבצעים באמצעות טיימר חשמלי או מנגנון סיפון פעמון.

במערכת אקוופוניקה מצע הגידול משמש כבית גידול לבקטריות מועילות ההופכות את הפרשות הדגים לחומר שאינו רעיל לדגים וזמין כדשן איכותי לצמחים. פעולת הריקון וההצפה גורמת לכך שהצמחים והבקטריות, הגדלים באדנית, מקבלים אספקה קבועה של מים מועשרים בחומרי הזנה בזמן המילוי ואויר רענן בזמן הריקון המהיר. בנוסף, נפילת המים המהירה עוזרת בפירוק החומר האורגני שנלכד במצע הגידול כמו גם תורמת לחמצון בריכת הדגים.

רוצים לדעת עוד על אקוופוניקה? כנסו למאמר: 'מהי אקוופוניקה?'

רוצים לדעת עוד על מנגנון סיפון פעמון? כנסו למאמר: ‘פעולת מנגנון סיפון פעמון’

מערכת אקוופוניקה בחוות LivinGreen בבית חירות
שיח עגבניות באדנית ריקון והצפה

צפו בסרטון הסבר על השיטה

אהבתם? רוצים ללמוד עוד על הנושא? מוזמנים להירשם לסדנת הידרופוניקה

רוצים להתחיל לגדל ירקות בבית בקלות? LivinGreen מציעה מגוון מערכות למגדל הביתי

אוהבים לבנות לבד? הקליקו  למדריך בנייה עצמית של מערכת הידרופוניקה תלויה בשיטת NFT

×
×

עגלת קניות

Open chat
צ'אט עם נציג
שלום ותודה על פנייתכם,
נשמח לעמוד לרשותכם בשעות הפעילות בימים א'-ה' בין השעות 8:00 עד 16:30
אנא שלחו לנו הודעה עכשיו ונשוב אליכם בהקדם 🌱
LivinGreen - הידרופוניקה ואקוופוניקה
Powered by